Сериње Моду Кара Мбоџи (роден 11 ноември 1989 година) — сенегалски фудбалер, играч од одбрната на Ал-Саилија и на сенегалската репрезентација.

Кара Мбоџи
Лични податоци
Роден на 11 ноември 1989(1989-11-11)(34 г.)
Роден во Диас, Сенегал
Држава Сенегал Сенегал
Висина &100000000000001920000001,92 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Ал-Саилија Ал-Саилија
Број 14
Младинска кариера
Диамбарс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2010 Диамбарс
2010-2012 Тромсо Тромсо 70 (8)
2013-2015 Генк Генк 92 (5)
2015-2019 Андерлехт Андерлехт 91 (6)
2018-2019Нант Нант 6 (0)
2019- Ал-Саилија Ал-Саилија 13 (1)
Репрезентација
2011- Сенегал Сенегал 47 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 мај 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 јули 2012

Клупска кариера уреди

Мбоџи се приклучил на академијата Диамбарс сместена во Дакар, Сенегал на возраст од 15 години.[1] На 2 февруари 2010, тој потпишал за норвешкиот клуб Тромсо. За време на неговите три сезони поминати во Норвешката Премиер лига, тој бил награден за најдобар играч на клубот и двапати за втор најдобар играч во првенството.

На 31 декември 2012, Мбоџи му се приклучил на белгискиот Генк за сума од 1.4 милиони евра.[2] Откако во првата сезона играл стандардно во одбраната на Генк и им помогнал да го освојат Купот на Белгија, неговиот договор бил продолжен до 2018 година.

На 7 август 2015, Мбоџи потпишал за Андерлехт за сума од 4,5 милиони евра, потпишувајќи четиригодишен договор до јуни 2019.[1] Тој останал во Андерлехт три сезони, помагајќи му на клубот да го освои белгиското првенство во сезоната 2016-2017, и Суперкупот на Белгија во летото 2017.

На 30 август 2018, еден ден пред затворањето на летниот трансферен прозорец 2018, Мбоџи се преселил во францускиот Нант на заем до крајот на сезоната 2018–2019. Нант исто така обезбедил опција да потпише траен договор со сенегалскиот играч.[3] Сепак, неговата позајмица завршила предвреме во јануари 2019 година, и Мбоџи се вратил во Андерлехт наведувајќи го недостаток на минутажа како причина за заминување од канаринците.[4] До крајот на сезоната, Мбоџи бил стандарден во Андерлехт забележувајќи 17 настапи.

На 20 јули 2019, тој потпишал три годишен договор со катарската екипа Ал-Саилија.[5]

Репрезентативна кариера уреди

Мбоџи бил дел од Олимписката репрезентација на Сенегал на Олимписките игри 2012. Потоа тој бил повикан и во сениорската репрезентација на Сенегал на Африканскиот куп на нации 2015 каде што тој постигнал гол во ремито 1–1 против Јужна Африка во групната фаза.[6] Тој исто така бил повикан и за Африканскиот куп на нации 2017 каде што исто така бил стрелец во натпревар од групната фаза во победата со 2-0 над Тунис.

Во јуни 2018, тој бил повикан помеѓу 23-цата играчи на Светското првенство 2018 во Русија,[7] но таму не одиграл ниту еден натпревар.

Титули уреди

  Генк уреди

2012-2013[2]

  Андерлехт уреди

2016-2017[2]
2017[2]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Kara Mbodji tekent overeenkomst bij RSC Anderlecht“. Het Nieuwsblad (холандски). 7 August 2015. Посетено на 4 October 2017.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „K.Mbodj“. Soccerway.com. Посетено на 2 February 2015.
  3. Okeleji, Oluwashina (30 August 2018). „Senegal's Kara Mbodji joins Nantes on season's loan“. BBC Sport. Посетено на 31 August 2018.
  4. Okeleji, Oluwashina (15 January 2019). „Senegal's Kara Mbodji confirms and explains Nantes exit“. BBC Sport. Посетено на 16 January 2019.
  5. „Kara Mbodji (ex-Nantes) quitte Anderlecht pour Al-Sailiya“. L'Équipe (француски).
  6. „South Africa 1-1 Senegal“. BBC. Посетено на 24 January 2015.
  7. Crawford, Stephen (4 June 2018). „Revealed: Every World Cup 2018 squad - Final 23-man lists“. Goal. Посетено на 16 July 2019.

Надворешни врски уреди