Африкански куп на нации 2015

Африкански куп на нации 2015 (англиски: 2015 Africa Cup of Nations) е 30-тото фудбалско континентално првество на Африка, кое ќе се одржи во Екваторска Гвинеја. Натпреварувањето е организирано од Африканската фудбалска конфедерација, а ќе се игра од 17 јануари до 8 февруари 2015 година. Првиот дел од првенството ќе се игра по групи, а најдоброте две селекции од секоја група продолжуваат во елиминационата фаза. Вкупно би требало да се одиграат 32 натпревари.[1]

Африкански куп на нации 2015
Африкански куп на нации 2015.png
Податоци
Домаќин Екваторска Гвинеја Екваторска Гвинеја
Траење 17 јануари - 8 февруари
Tимови 16 (од една конфедерација)
Стадион(и) (во 4 градови)
Шампиони Брегот на Слоновата Коска Брегот на С. Коска (2. титула)
2. место Гана Гана
3. место Демократска Република Конго ДР Конго
4. место Екваторска Гвинеја Екваторска Гвинеја
Статистика
Вкупно натпревари 32
Вкупно голови 68  (2.13 по натпревар)
Публика
Најдобар стрелец(и) Тунис Ахмед Акаиши
Гана Андре Ају
Екваторска Гвинеја Хавиер Балбоа
Република Конго Тјеви Бифума
Демократска Република Конго Диумерси Мбокани
(сите по 3 гола)
Најдобар играч Гана Кристијан Атсу
2017 →     ← 2013

Инфокутијата е последен пат ажурирана на 21 јануари 2015.

Домаќинството на турнирот првобитно му било доделено на Мароко кој последен пат бил домаќин во 1988 година, меѓутоа мароканците се откажале од домаќинството заради епидемијата од ебола во Западна Африка. Поради тоа домаќинството и е доделено на Екваторска Гвинеја.[2]

Брегот на Слоновата Коска ја освоиле својата втора титула на Африканскиот куп на нации, победувајќи ја Гана во финалето со 9–8 на пенали откако по 120 минути реултатот бил 0-0. ДР Конго го освоил третото место победувајќи го домаќинот Екваторска Гвинеја. Бранителот на титулата од претходниот шампионат Нигерија не се квалификувале.

ДомаќинствоУреди

КандидатиУреди

Следниве држави бил кандидати за организирање на првенството:

Држава Последно домаќинство
  Боцвана[3] -
  Камерун
1972
  ДР Конго -
  Гвинеја[4] -
  Мароко
1988
  Јужноафриканска република[5]
2013
  Замбија[6] -
  Зимбабве[7] -
 
  Репрезентации кој се кваилификувале на АКН 2015.
  Репрезентации кои не се квалификувале на АКН 2015.
  Дисквалификувани, се повлекле или воопшто не учествувале во квалификациите
  Не е член на КАФ

За домаќинството на првенството во 2015 година од КАФ примиле три апликации до 30 септември 2010 година. Конкурирале ДР Конго, Мароко и Јужноафриканската република. Сите три апликации биле земени во обзир. Во ноември и декември 2010 година почнала иснпекциска процедура. ДР Конго била првата држава во која е извршена процедура, но набрзо по инспекцијата тие го известиле КАФ дека ја повлекуваат својата кандидатура. Мароко бил следен. Јужноафриканската република дошла на ред последна.

Мароко се сметал за најсериозен кандидат заради својата добра инфраструктура. По иснпекцијата врз стадионите, на 29 јануари, КАФ донел одлука да му го додели домаќинството на Мароко. Натпреварите требало да се играат во четири града: Рабат, Маракеш, Агадир и Тангер, додека Казабланка требала да биде резервна опција.[8]

Откажувањето на МарокоУреди

Во октомври 2014 година, владата на Мароко побарала одложување на турнирот заради епидемијата од ебола во западна Африка.[9] Откако случајот бил разгледуван на состанокот на Извршниот комитет на 2 ноември 2014 година, КАФ одлучил датумот за почеток на првенството да остане исти и побарал од фудбалската федерација на Мароко да се изјаснат дали тие и понатаму сакаат да бидат организатори на турнирот. На 1 ноември е потврдено дека Мароко се откажал од организацијата на ова натпреварување и со самото тоа репрезентацијата на Мароко е дисквалификувана од првенството затоа што не учествувала во квалификациите, како и тоа дека новиот организатор ќе биде избран од листата на земји кој изразиле желба за домаќинството. КАФ најавиле дека ќе покренат правна постапка против Мароко заради тоа што не ја исполниле обврската за организација на првенството која ја потпишале во април 2014 година.

Ангола, домаќинот во 2010 година се споменувала како потенцијална замена заради постоечките стадиони и иснфраструктура која била реновирана за потребите на првенството во 2010. Меѓутоа, член од фудбалската федерација на Ангола изјавил дека тие не се во можност да го организираат првенството, затоа што владата во новиот буџет воопшто не планирала организација на турнирот. На 14 ноември 2014, КАФ донеле одлука дека Екваторска Гвинејаќе биде нов домаќин на турнирот.

Местоположба на стадионитеУреди

Екваторска Гвинеја одлучила домаќини на првенството да бидат четири града: Малабо, Бата, Монгомо и Ебебин. Малабо и Бата биле домаќини и Африканскиот куп на нации 2012 година.[10]

Бата Малабо
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Екваторска Гвинеја" nor "Шаблон:Location map Екваторска Гвинеја" exists|260px|Монгомо is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Екваторска Гвинеја" nor "Шаблон:Location map Екваторска Гвинеја" exists]]
 
Монгомо
Монгомо Ебебијин
Естадио де Бата Нуево Естадио де Малабо Естадио де Монгомо Естадио де Ебебијин
Капацитет: 40,000 Капацитет: 15,250 Капацитет: 10,000 Капацитет: 10,000
     

Групна фазаУреди

  Поминува во четврт-финале

Група АУреди

Африкански куп на нации 2015 - група A
Поз. Tim ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1.   Конго 3 2 1 0 4 2 +2 7
2.   Екваторска Гвинеја (Д) 3 1 2 0 3 1 +2 5
3.   Габон 3 1 0 2 2 3 -1 3
4.   Буркина Фасо 3 0 1 2 1 4 -3 1

Група БУреди

Афикански куп на нации 2015 - група Б
Поз. Tim ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1.   Тунис 3 1 2 0 4 3 +1 5
2.   ДР Конго 3 0 3 0 2 2 0 3
3.   Зелен ’Рт 3 0 3 0 1 1 0 3
4.   Замбија 3 0 2 1 2 3 -1 2

Група ЦУреди

Африкански куп на нации 2015 - Група Ц
Поз. Tim ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1.   Гана 3 2 0 1 4 3 +1 6
2.   Алжир 3 2 0 1 5 2 +3 6
3.   Сенегал 3 1 1 1 3 4 -1 4
4.   ЈАР 3 0 1 2 3 6 -3 1

Група ДУреди

Африкански куп на нации 2015 - група Д
Поз. Tim ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1.   Брегот на Слоновата Коска 3 1 2 0 3 2 +1 5
2.   Гвинеја 3 0 3 0 3 3 0 3
3.   Мали 3 0 3 0 3 3 0 3
4.   Камерун 3 0 2 1 2 3 -1 2

ЕлиминацииУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
31 јануари 2015. - Бата        
   Конго  2
4 февруари 2015. - Бата
   ДР Конго  4  
   ДР Конго  1
1 февруари 2015. - Малабо
     БСК  3  
   БСК  3
8 февруари 2015. - Бата
   Алжир  1  
   БСК (пен.)  0 (9)
1 февруари 2015. - Малабо
     Гана  0 (8)
   Гана  3
5 февруари 2015. - Малабо
   Гвинеја  0  
   Гана  3 Трето место
31 јануари 2015. - Бата
     Екваторска Гвинеја  0  
   Тунис  1    ДР Конго (пен.)  0 (4)
   Екваторска Гвинеја  2      Екваторска Гвинеја  0 (2)
7 февруари 2015. - Малабо

ЧетвртфиналеУреди

31 јануари 2015
17:00
Конго   2–4   ДР Конго Естадио де Бата, Бата
Судија:   Бернар Камил
Доре   55'
Бифума   62'
Извештај Мбокани   65'90+1'
Бокила   75'
Кимваки   81'

31 јануари 2015
20:30
Тунис   1-2 (прод.)   Екваторска Гвинеја Естадио де Бата, Бата
Судија:   Раџиндрапарсад Сечурн
Акаиши   70' Извештај Балбоа   90+3' (пен..)102'

1 февруари 2015
17:00
Гана   3-0   Гвинеја Нуево Естадио де Малабо, Малабо
Судија:   Џани Сиказве
Атсу   7'61'
Апија   44'
Извештај

1 февруари 2015
20:30
Брегот на Слоновата Коска   3-1   Алжир Нуево Естадио де Малабо, Малабо
Судија:   Бакари Гасама
Бони   26'69'
Жервињо   90+4'
Извештај Судани   51'

ПолуфиналеУреди

4 февруари 2015
20:00
ДР Конго   1–3   Брегот на Слоновата Коска Естадио де Бата, Бата
Судија:   Неан Алиум
Мбокани   24' (пен..) Извештај Ј. Туре   20'
Жервињо   41'
Канон   68'

5 февруари 2015
20:00
Гана   3-0   Екваторска Гвинеја Нуево Естадио де Малабо, Малабо
Судија:   Ерик Отого-Кастан
Џ. Ају   42' (пен..)
Вакасо   45+2'
А. Ају   75'
Извештај

Натпревар за трето местоУреди

7 февруари 2015
17:00
ДР Конго   0–0
(4–2 пен.)
  Екваторска Гвинеја Нуево Естадио де Малабо, Малабо
Судија:   Гехад Гриша
Извештај
  Пенали  
Мабвати  
Мабиди  
Мбемба  
Монгонгу  
4–2   Балбоа
  Фабијани
  Хувенал
  Елонг

ФиналеУреди

8 февруари 2015
20:00
Брегот на Слоновата Коска   0–0 (прод.)
(9–8 пен.)
  Гана Естадио де Бата, Бата
Гледачи: 38,000
Судија:   Бакари Гасама
Извештај
  Пенали  
Бони  
Тало  
Орие  
Думбија  
Ј. Туре  
Калу  
К. Туре  
Канон  
Баји  
Дие  
Бари  
9–8   Вакасо
  Џ. Ају
  Аква
  Ачеампонг
  А. Ају
  Менса
  Баду
  Афул
  Баба
  Боје
  Разак

ПобедникУреди

Победник на Африканскиот куп на нации 2015.
 
Брегот на Слоновата Коска
2. титула

Конечен пласманУреди

# Репрезентација
1   Брегот на Слоновата Коска
2   Гана
3   Демократска Република Конго
4   Екваторска Гвинеја
5   Конго
6   Алжир
7   Тунис
8   Гвинеја
9   Сенегал
10   Мали
11   Зелен ’Рт
12   Габон
13   Камерун
14   Замбија
15   ЈАР
16   Буркина Фасо

МаркетингУреди

ОтворањеУреди

Церемонијата за отварањето на Африканскиот куп на нации 2015 е одржана на 17 јануари на Естадио де Бата, пред почетокот на натпреварот измеѓу домаќинот Екваторска Гвинеја и Конго.

МаскотаУреди

Официјална маскота на Африканскиот куп на нации е "Чуку Чуку".[11]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди