Црквата на Светиот Откупител (италијански: Chiesa del Santissimo Redentore), позната ѝ како Ил Реденторе, е црква која се наоѓа во Венеција, Италија. Оваа римокатоличка црква била изградена во текот на 16 век и се наоѓа во реонот на Дорсодуро, една од четирите во реонот на италијанскиот град Венеција.

Црква Ил Реденторе
Chiesa del Santissimo Redentore
Основни податоци
МестоВенеција, Италија
Координати45°25′29.97″N 12°19′56.83″E / 45.4249917° СГШ; 12.3324528° ИГД / 45.4249917; 12.3324528
ПрипадностРимокатоличка црква
Осветен1592
Статусактивна
Архитектонски опис
Архитект(и)Андреја Паладио
Архитектонски типцрква
Архитектонски стилРенесансна архитектура
Поставен темел1577
Завршен1592
Особености
Должина75 метарs (246 ст)
Ширина30 метарs (98 ст)
Ширина (кораб)20 метарs (66 ст)

Христијанскиот храм бил дизајниран од страна на познатиот архитект Андреја Паладио, и истата била изградена во знак на благодарност што Бог го помилувал градот од големата епидемија шуга, која владеела претходно. Земјата била завладеана од епидемија, во периодот од 1575-1576 година, кога починале 46.000 луѓе[1].

Црквата содржи бројни уметнички дела вклучувајќи ги и оние Паоло Веронезе и Тинторето.

Наводи

уреди
  1. Avery, Harold (1966). „Plague churches, monuments and memorials“ (PDF). Proc. R. Soc. Med. 59 (2): 110–116. PMC 1900794. PMID 5906745.