Јакопо Робусти Тинторето (Венеција, 1518 - Венеција, 31 мај 1594), италијански сликар. Тој изврши големо влијание врз подоцнежните поколенија, особено врз импресионистите[1],[2].

Тинторето
Tintorettoselfportrait.jpg
Детаљ од автопортрет
Роден(а)Јакопо Комин
1518
Венеција, Венецијанска Република
Починал(а)31 мај 1594
Венеција, Венецијанска Република
Правецренесанса

НаводиУреди

  1. „Tintoretto“. Архивирано од изворникот на 2021-01-30. Посетено на 2021-02-04.
  2. Tintoretto