Илино

село во Општина Ресен

Илино — раселено село во Општина Ресен, во областа Преспа, во околината на градот Ресен.

Илино
Илино во рамките на Македонија
Илино
Местоположба на Илино во Македонија
Илино на карта

Карта

Координати 41°09′00″N 20°57′32″E / 41.15000° СГШ; 20.95889° ИГД / 41.15000; 20.95889Координати: 41°09′00″N 20°57′32″E / 41.15000° СГШ; 20.95889° ИГД / 41.15000; 20.95889
Општина Ресен
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Илино на општинската карта

Атарот на Илино во рамките на општината
Илино на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во Општина Ресен, во областа Преспа чиј атар се допира со подрачјето на Општина Охрид.

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194823—    
195319−17.4%
196122+15.8%
19712−90.9%
19812+0.0%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Селото е целосно раселено и според пописот од 2002 година, селото нема жители.[2] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 23 19 22 2 2 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1636 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на селски дом на селото Горно Крушје.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 73 гласачи.[8]

Иселеништво уреди

Селото е целосно иселено. Голем број од населението мигрирало во Аргентина (преку 10 семејства). Населението во помал број се иселувало уште и во Србија, САД, Бугарија, Ресен, Скопје.[9]

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
  9. . Русиќ, Бранислав. Преспанска област. Архивски Фонд на МАНУ. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски уреди