Игњат Јоб (28 март 1895 - 28 април 1936) — важен претставник на експресионизмот во уметничката сцена на Југославија во текот на 1930-тите години. Пејзажите на Јоб во Далмација потсетуваат на стилот на Ван Гог. Најпознат е по серијата слики инспирирани од животот на островот Браш. Јоб рекол дека „може да се почувствува корисното влијание на пределот во Браш, жешкото сонце, синото море и зелените гранки од маслинови дрвја се нишаат од здивот на маестралот“. Неговите слики го отсликуваат средоземниот пејзаж, мотивите на градот Супетар, темите за риболов и поретко портретите и голите.

Игњат Јоб
Игњат Јоб на 20 години[1]
Роден(а)28 март 1895(1895-03-28)
Дубровник, Австроунгарија
Починал(а)28 април 1936(1936-04-28) (возр. 41)
Загреб, Југославија
Познат(а) посликарство

Биографија

уреди

Игњат Јоб е роден во Дубровник на 28 март 1895 година. Неговото семејство потекнува од Удине, денешна Италија, но прво се идентификувале како католички Срби, а потоа како Хрвати.[2] Самиот Јов се идентификувал како Србин.[3] Таткото на Јоб починал кога имал 5 години.[4] Студирал во Дубровник до 1910 година. Важно влијание врз неговиот ран интелектуален и уметнички развој имал неговиот постар брат Цвијето (1892–1915), чии уметнички студии во Белград и Минхен завршиле кога тој заминал да се бори во првата светска војна за српската армија.[5] Како активен поддржувач на независноста од Австроунгарија, младиот Игњат Јоб бил уапсен во 1912 година заедно со други млади националисти и осуден на еден месец затвор. Во 1913 година, кога Јоб имал 18 години, се родила неговата ќерка Марија. Повторно уапсен во 1914 година, тој поминал време во затворот во Шибеник, а потоа однесен во ментална болница, благодарение на добрите врски, до септември 1916 година[4] трауматски искуства од неговиот двегодишен престој во ментална болница угнетените работа во годините што следеа, и остави трага во неговата работа, особено на Луд во дворот, цртеж за кој се смета дека е направен помеѓу 1916 и 1919 година.[4]

 
Автопортрет, масло на платно, 1931 година

Во 1917 година, Jobоб се преселил во Загреб со неговата мајка и помладиот брат Никола, каде што се запишал на колеџот за уметност и занаетчиство (Виша школа за умњеност и умјетни обрт). Јоб се заљубил и се оженил со Викторија Орчиќ. Откако летото го поминаа во Дубровник и на Лопуд, парот се пресели назад во Загреб за на есен. Сепак, врската немаше да трае и тие се разведоа во 1920 година. Истата година, мајката на Јоб почина, а поради нередовно присуство, тој го загуби местото на колеџ.[4] Семејното богатство било искористено во воени заеми, набавка на станот во Загреб и едукација на децата. Јоб сега се најде зависен од добрата волја на пријателите и сè повеќе склон кон напади на депресија и лошо здравје.[4]

Во декември 1920 година, Јоб отишол во Италија, посетувајќи ги Рим, Неапол и Капри. Патувајќи низ Дубровник и Загреб, тој заминал за Белград, поминувајќи го времето со локалните модернистички уметници - особено Петар Добровиќ. Постојат, исто така, во 1923 година, Јоб се сретна и се оженил со неговата втора сопруга, Живка Цветковиќ, и нивната ќерка Цвијета е родена во текот на летото на 1924 година.

Во пролетта 1925 година, на Јоб му била дијагностицирана туберкулоза и летото го поминал на лекување во клисурата Овчар-Каблар по што семејството се преселило во селото Кулина, близу Крушевац. Таму ги наслика своите спомени од крајбрежјето, претежно на мали панели.

Јоб го прифатил православното христијанство и се оженил со својата втора сопруга во црквата Свети Сава во Белград.[6] Синот на Јоб, Растко, наречен по неговиот кум писателот Растко Петровиќ, е роден во октомври 1925 година. Наскоро му се слошило и починал во март следната година. Смртта на неговиот син доенче оставил длабок впечаток врз менталната и емоционалната состојба на Јоб.

Во летото 1927 година семејството се преселило во Водице, близу Шибеник, и од 1928 година живееле во Супетар на островот Браш. Таму, Јоб започна најкреативниот период од неговата уметничка кариера, а неговиот стил започна да личи на оној на Ван Гог. Фокусот на Јоб беше насочен кон снимање на импулсот на неговите лични чувства, а силната експресивност стана одлика на неговата работа. Следната година, 1929 година, тој ја одржа својата прва самостојна изложба во Сплит, која бил добро прифатена од јавноста и од критичарите. До неговата следна самостојна изложба на Салонот Галиќ во Сплит, стилот на Јоб се развиваше повеќе кон експресионизмот.

Помеѓу 1934 и 1935 година, Јоб живеел во Белград и Загреб, а потоа се вратил во Супетар. Умрел од туберкулоза во клиника во Загреб на 28 април 1936 година.

Стил

уреди
 
Пејзаж, масло на панел, 1935 година

Најдоброто, најкреативно и најизразено дело на Игњат Јоб е произведено за многу краток временски период. Во раните 1920ти, неговата слика сè уште го покажува влијанието на Пролетниот салон, со заоблени форми во повеќе пригушени бои. Сепак, инспириран од сцените на неговата родна Далмација и воден од неговите лични демони, Јоб станал еден од најекспресивните сликари во хрватската модерна уметничка сцена во 1920те и 30те години. Во неговите подоцнежни дела тој демонстрирал техники на фовизам и силна, експресивна употреба на бојата. Joб гледал на пејзажот како симбол и ја користел бојата како израз на неговите емоции, на неговото лично искуство од животот и неговата реакција на околината и нејзините родни луѓе. Неговата уметност била втемелена во стилот на животот на островот и тој ја следел својата лична визија. Како што вели критичарот Игор Зидиќ „Целата содржина во работата на Joб, од 1928 година до неговата смрт, е локално и регионално обележана, секогаш конкретна, позајмена од реалниот свет и малите градови на Далмација во кои тој се шишал и живеел, исполнет со амбиентален тон и боја, мелодии, настани и фигури ... Тој бил внимателен набудувач, со многу смисла за хумор, за комичен и трагикомичен, за луд, смешен, фантастичен и пијан“.[4]

Наследство

уреди

Делата на Јоб се вклучени во антологиите на хрватската, српската и југословенската уметност.[7]

Работи

уреди
 
Камената маса на платно од масло на платно на Јоб од 1935 година се појави во серија марки на хрватската модерна уметност издадени од Хрватска пошта.

Сликите на Игњат Joб може да се видат на Интернет, на веб-страницата на Групата Адрис, Арте Галерија, Галерија Ремек-Дјела и галеријата Бранислав Дешковиќ во Бол.

 • Санта Марија, 1921[8][9]
 • Приморско село, 1925[10]
 • Планински пејсаш, 1927[10]
 • Рибји пазар, 1927[11]
 • Молитва, 1927-8[8][9]
 • Автопортрет со шешир, 1928-9[8]
 • Мојата куќа во Супетар, 1929[8][10]
 • Лудаци, 1929[10]
 • Шјор Бепо, 1929[12]
 • Поле, 1930[8]
 • Село, 1930[13]
 • Пејсаж, 1930[8]
 • После берба, 1930[8]
 • Пејсаж со домот на уметникот, 1930[10]
 • Минчета со палма, 1931[8]
 • Автопортрет, 1931[8]
 • Пејсаж низ борови и маслинки, 1931[9]
 • Невин, 1931[8][9]
 • Женска голотија, 1931[8][9]
 • Портрет на Лиже Крижаниќ, 1931[10]
 • Пејсаж со куќа, 1932[9]
 • Пејсаж со црква, 1932[8]
 • Скарпина, 1932[8][9]
 • Куќа под брег, 1932[8]
 • Борби во гостилница, 1932[8][9]
 • На тераса, 1932[10]
 • Двор, 1932[10]
 • Враќање од берба, 1932-3[8]
 • Грипе, 1933-4[8][9][10]
 • Вела Главица I, 1933[8][9]
 • Вела Главица II, 1933[10]
 • Недела, 1933[10]
 • Приморски пејсаж (Борови), 1933[10]
 • Дворови со цвеќе, 1934[10]
 • Лежечка голотија, 1934[10]
 • Рибари пред бура, 1934[9]
 • Пејсаж, 1935[9]
 • Море и бродови, 1935[8][13]
 • Крчма, 1935[8]
 • Турање вино, 1935 [8]
 • Маслинки I, 1935[10]
 • Камена маса, 1935[8][9]

Изложби

уреди

За време на неговиот живот, Игњат Јоб одржувал изложби на своите дела во Сплит, Загреб и Белград.

Самостојни изложби

уреди

Неодамнешните изложби на неговите дела вклучуваат:

Групни изложби

уреди
 • 2009 100 Години српска уметност, Национален музеј, Белград
 • 2007 и 2008 година од поседите на музејот - Музеј на модерна уметност Дубровник

Јавни колекции

уреди

Неговите дела може да се најдат во следните јавни колекции:

Хрватска

 • Модерна галерија, Загреб, Хрватска
 • Галерија за ликовни уметности, Сплит
 • Галерија за ликовни уметности, Задар
 • Галерија уметница Бранислав Дешковиќ, Бол, остров Брач, Хрватска
 • Музеј на модерна уметност Дубровник, Дубровник

Србија

 • Спомен колекција на Павле Беleански, Нови Сад
 • Музеј на современа уметност, Белград
 • Национален музеј на Србија
 • Парламент на Србија
 • Музеј на градот Белград

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

 

 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име telegram.
 2. Job, Cvijeto (2002). Yugoslavia's Ruin: The Bloody Lessons of Nationalism, a Patriot's Warning. Rowman & Littlefield. стр. 4. ISBN 0742517845.
 3. Miljković, Ljubica (2013). Игњат Јоб - узвитлан животом и стваралаштвом. Narodni muzej Beograd & Radio-televizija Srbije. стр. 3.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 Zidić 2007.
 5. Beba, Danja. „Serbian painters in the Great War, by Ljubiša Nikolić“ (англиски). Наводот journal бара |journal= (help)
 6. „Opčinjen magijom Mediterana“. pressreader.com. Посетено на 2019-07-22.
 7. „Ignjat Job - "Uzvitlan životom i stvaralaštvom". rts.rs. 21 February 2013. Архивирано од изворникот на 2019-07-15. Посетено на 2019-07-15.
 8. 8,00 8,01 8,02 8,03 8,04 8,05 8,06 8,07 8,08 8,09 8,10 8,11 8,12 8,13 8,14 8,15 8,16 8,17 8,18 8,19 8,20 8,21 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име adris-slika.
 9. 9,00 9,01 9,02 9,03 9,04 9,05 9,06 9,07 9,08 9,09 9,10 9,11 9,12 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име remek-djela.
 10. 10,00 10,01 10,02 10,03 10,04 10,05 10,06 10,07 10,08 10,09 10,10 10,11 10,12 10,13 10,14 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име arte.
 11. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име msub.
 12. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ugdub.
 13. 13,0 13,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име nmz.

Извори

уреди

Библиографија

уреди