Ивањевска парохија

црковна парохија

Ивањевска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Ѓорѓи“ во селото Ивањевци. Парохиски свештеник е ереј Пецо Николоски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Ивањевци, Клепач, Лознани, Лопатица, Новоселани, Подино, Подмол, Свето Тодори и Трновци.

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“ Ивањевци 1847  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Клепач  
Црква „Св. Атанасиј“ Лознани 1860  
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Лознани 1990  
Црква „Св. Никола“ Лопатица
Црква „Св. Ѓорѓи“ Новоселани 1860  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Подино 1929  
Црква „Св. Димитриј“ Подмол
Црква „Св. Теодор Стратилат“ Свето Тодори 1880  
Црква „Св. Теодор Стратилат“ Свето Тодори 1970  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Трновци 1883  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ивањевска парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-09-22.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°12′32.6″N 21°21′41″E / 41.209056° СГШ; 21.36139° ИГД / 41.209056; 21.36139