Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Лознани

манастирска црква на Лознанскиот манастир

Свети Кирил и Методиј или Свети Ѓорѓи[1] — манастирска црква на Лознанскиот манастир.[2]

Свети Кирил и Методиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Ивањевска
Местоположба

Карта

Координати 41°12′06.7″N 21°24′01.3″E / 41.201861° СГШ; 21.400361° ИГД / 41.201861; 21.400361Координати: 41°12′06.7″N 21°24′01.3″E / 41.201861° СГШ; 21.400361° ИГД / 41.201861; 21.400361
Место Лознани
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Свети Ѓорѓи
Завршено 1990
Архитектонски опис

Историја уреди

Црквата била изградена во 1990 година.[3]

Архитектура уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна и осумаголна купола. Куполата содржи по една монофора на секоја од четирите страни со поголема површина. Црквата е изградена наизменично од камени и црвени тули, а покриена е со кров од ќерамиди. Влезот е сместен на западната страна и над него има две ниши, од кои првата е полулружна и содржи фреска на Свети Кирил и Методиј, додека втората над неа е кружна и содржи фреска на Богородица Марија. Северната и јужната страна од храмот содржат по една монофора. Внатрешноста на црквата е живописана, а на крајниот лев дел од иконостасот се наоѓа икона на која се прикажани Свети Кирил и Методиј и Свети Ѓорѓи.

Камбанаријата на црквата е сместена во манастирскиот двор. Таа има квадратна основа со по две вертикално поставени монофори на секоја страна. Изградена е од камен и тули, а покриена е со пирамидален кров од ќерамиди.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Според кажување на домаќините во манастирот, забележале Кирил Симеоновски, Тони Ристовски, Нино Богдановски и Деан Лазаревски на 08.06.2019.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  3. Лознани“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски уреди