Иван Крстановиќ

Иван Крстановиќ (роден во Томиславград, 5 јануари 1983) — хрватски фудбалер, напаѓач, кој во моментов настапува за Славен Белупо.

Иван Крстановиќ
Ivan Krstanović 2011.jpg
Лични податоци
Роден на 5 јануари 1983 (1983-01-05) (38 г.)
Роден во Томиславград, СФРЈ
Држава  Хрватска
Висина &100000000000001960000001,96 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Славен Белупо Славен Белупо
Број 27
Младинска кариера
Томислав
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2004 Томислав
2004-2006 Дриновци
2006-2008 Посушје 38 (18)
2008-2011 Загреб 82 (31)
2011-2013 Динамо Загреб 44 (17)
2013-2015 Риека 35 (16)
2015 Задар 12 (6)
2015-2017 Широки Бријег 48 (16)
2017-2019 Локомотива Загреб 41 (11)
2019- Славен Белупо 4 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Клупска кариераУреди

Крстановиќ ја започнал својата кариера во подмладокот на ФК Томислав од Томиславград каде подоцна играл и за сениорите. Потоа настапувал за Дриновце, Посушје, Загреб, а најголемите успеси ги остварил во дресот на загребачки Динамо, со кој освоил две титули првак на Хрватска, еден куп и еден Суперкуп.

На 15 јули 2013 го науштил Динамо и потпишал за Риека.[1]

Во сезоната 2010-11, Крстановиќ бил најдобар стрелец во Прва ХНЛ со постигнати 19 голови (тогаш во дресот на Загреб).

Репрезентативна кариераУреди

Селекторот на Босна и Херцеговина Сафет Сушиќ на 19 јули 2011 година најавил во својата изјава за Dnevni list дека ќе го повика Крстановиќ во репрезентацијата на БиХ за пријателскиот натпревар против Грција на 10 август во Сараево.[2] На 14 август 2011 година во интервју за Sportske novosti, Крстановиќ дефинитивно потврдил дека нема да игра за БиХ, туку ќе чека повик за настап во хрватската репрезентација.[3]

ТитулиУреди

  Динамо ЗагребУреди

  РиекаУреди

НаводиУреди

  1. Sportske novosti Архивирано 18 јули 2013 г.. Krstanović potpisao za Rijeku
  2. Sarajevo-X.com Архивирано 2 септември 2011 г.. Sušić će u reprezentaciju zvati i Krstanovića iz Dinama
  3. Sportske novosti Архивирано 15 февруари 2015 г.. Siguran sam da sad stiže bolje razdoblje, eksplodirat ću već protiv Malmöa!

Надворешни врскиУреди