НК Славен Белупо

НК Славен Белупо е фудбалски клуб од градот Копривница, Хрватска. Моментално се натпреварува во Прва ХНЛ, највисокото ниво во хрватскиот фудбал.

Славен Белупо
NK Slaven-Belupo Koprivnica.png
Целосно имеНогометни клуб Славен Белупо
ПрекарФармацевти
Основан1907
ЛокацијаКопривница, Хрватска
СтадионГрадски стадион „Иван Кушек Апаш“
Капацитет3,205
ПретседателХрватска Хрвоје Колариќ
ТренерХрватска Томислав Стипиќ
ЛигаПрва ХНЛ
2019–20Прва ХНЛ, 7-ми
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Својте домашни натпревари Славен Белупо ги игра на Градскиот стадион „Иван Кушек Апаш“, кој има капацитет од 3,205 седечки места.