Зулендорф (германски: Suhlendorf) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Зулендорф
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Зулендорф
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Зулендорф
Грб на Зулендорф
Зулендорф is located in Германија
Зулендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Роше
Месни единици 14
Градоначалник Ханс-Хајнрих Вајксел (ДХС)
Основни податоци
Површина 61,04 км2
Надм. височина 62 м
Население 2.404 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29562
Повик. бр. 05820
Портал www.suhlendorf.de
Местоположба на Зулендорф во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°56′0″N 10°46′0″E / 52.93333° СГШ; 10.76667° ИГД / 52.93333; 10.76667Координати: 52°56′0″N 10°46′0″E / 52.93333° СГШ; 10.76667° ИГД / 52.93333; 10.76667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа помеѓу градовите Илцен и Залцведел во рамки на Линебуршкото Поле.

Општински единициУреди

Кон општината Зулендорф припаѓаат следниве места:

 • Батензен
 • Далан
 • Далдорф
 • Грос Еленберг
 • Клајн Еленберг
 • Грабау
 • Гистау
 • Келау
 • Молбат
 • Нестау
 • Нефентин
 • Расау
 • Шликау
 • Велендорф
 • Клајн Малхау
 • Санкт Омер

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди