Ферицтал (германски: Föritztal) — општина во округот Зонеберг, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Ферицтал
Ферицтал во рамките на Германија
Ферицтал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Андреас Мојзел[1] (ДХС)
Основни податоци
Површина 98,5 км2
Надм. височина 630 м
Население 8.679 (31 декември 2020)[2]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON, NH
Пошт. бр. 96524
Повик. бр. 03675, 036764, 036761
Портал foeritztal.de
Местоположба на Ферицтал во рамките на округот Зонеберг
Карта
Карта
Координати 50°21′0″N 11°14′30″E / 50.35000° СГШ; 11.24167° ИГД / 50.35000; 11.24167Координати: 50°21′0″N 11°14′30″E / 50.35000° СГШ; 11.24167° ИГД / 50.35000; 11.24167

Била создадена на 6 јули 2018 година со спојување на поранешните општини Фериц, Јуденбах и Нојхаус-Ширшниц.[3] Името го добила од малата река Фериц, притока на Штајнах.

Географија Уреди

Соседни општини Уреди

Општината се граничела со следниве општини (почнувајќи од север, надесно): Зонеберг, Тетау, Пресиг, Штокхајм, Митвиц и Нојштат кај Кобург.

Општински единици Уреди

Општината Ферицтал се состои од следниве единици:

 • Ајхиц
 • Фериц
 • Гефел
 • Хајнерсдорф
 • Хојбиш
 • Јагдсхоф
 • Јуденбах
 • Линденберг
 • Могер
 • Менхсберг
 • Муперг
 • Нојенбау
 • Нојхаус-Ширшниц (со Бух, Гесендорф, Марк, Нојхаус и Ширшниц)
 • Ерлсдорф
 • Ротхојл
 • Ротмар
 • Шверцдорф
 • Зихелројт
 • Вајдхаузен

Наводи Уреди

 1. Gewählte Bürgermeister - aktuelle Landesübersicht, Freistaat Thüringen, accessed 14 July 2021.
 2. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 3. Thüringer Gesetz zur freiwilligen Neugliederung kreisangehöriger Gemeinden im Jahr 2018 (ThürGNGG 2018), Gesetz- und Verordnungsblatt Thüringen (in German). August 2018

Надворешни врски Уреди