Золштет

општина во Германија

Золштет (германски: Sollstedt) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Золштет
Поглед на Золштет
Поглед на Золштет
Грб на Золштет
Золштет во рамките на Германија
Золштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Клаус Адам (независен)
Основни податоци
Површина 26,23 км2
Надм. височина 260 м
Население 2.927 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99759
Повик. бр. 036338
Портал www.sollstedt.de
Местоположба на Золштет во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°24′56″N 10°32′2″E / 51.41556° СГШ; 10.53389° ИГД / 51.41556; 10.53389Координати: 51°24′56″N 10°32′2″E / 51.41556° СГШ; 10.53389° ИГД / 51.41556; 10.53389

На 1 јануари 2009 година кон нејзе била припоена поранешната општина Рехунген.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Золштет се наоѓа во близина на ридскиот масив Хајнлајте. Окружниот град Нордхаузен се наоѓа околу 20 километри североисточно од општината. Околу 6 километри североисточно се наоѓа градот Блајхероде.

Соседни општиниУреди

Золштет се граничи со Обергебра (Блајхероде), Блајхероде, како со општините од округот Ајхсфелд, местото Ашероде на општината Була, Була, Бернтероде, Фоленборн, местото Гертероде на општината Нидероршел, како и со општини од округот Кифхојзер, општината Хелбединдорф и местата Којла, Холцталебен и Фридрихсроде.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди