Хелбединдорф

општина во Германија

Хелбединдорф (германски: Helbedündorf) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Хелбединдорф
Поглед на местото и предавателот „Којла“
Поглед на местото и предавателот „Којла“
Поглед на местото и предавателот „Којла“
Грб на Хелбединдорф
Хелбединдорф во рамките на Германија
Хелбединдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Месни единици 7
Градоначалник Јерг Штајнмец (ДХС)
Основни податоци
Површина 96,37 км2
Надм. височина 303 м
Население 2.180 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036029 (Холцталебен, Којла), 036330 (Гросбрихтер, Клајнбрихтер, Појкендорф, Тоба), 036338 (Фридриксроде)
Портал www.helbeduendorf.de
Местоположба на Хелбединдорф во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°21′0″N 10°37′0″E / 51.35000° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.35000; 10.61667Координати: 51°21′0″N 10°37′0″E / 51.35000° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.35000; 10.61667

Географија уреди

Местоположба уреди

Општината се наоѓа во западниот дел на округот, на јужниот раб од ридскиот масив Дин. Надморската височина се движи од 522 метри на Којла, до околу 260 метри во Тобаin der Beckenlandschaft.

На исток од местото се наоѓа окружниот град Зондерсхаузен, додека на југозапад е сместен Милхаузен.

Општински единици уреди

Општината се состои од местата:

  • Фридрихсроде
  • Гросбрихтер
  • Холцталебен
  • Којла
  • Клајнбрихтер
  • Појкендорф
  • Тоба

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди