Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат

општина во Германија

Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат (германски: Bernterode bei Heilbad Heiligenstadt) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат
Поглед кон Бернтероде
Поглед кон Бернтероде
Поглед кон Бернтероде
Грб на Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат
Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат во рамките на Германија
Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Георг Драјлинг
Основни податоци
Површина 8,67 км2
Надм. височина 330 м
Население 230  (31 декември 2006)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°18′11″N 10°9′10″E / 51.30306° СГШ; 10.15278° ИГД / 51.30306; 10.15278

Наводи

уреди