Зехаузен (општинска заедница)

Зехаузен (Алтмарк) (германски: Seehausen (Altmark)) — општинска заедница во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. До 1 јануари 2010, била Амт. Седиштето на општинската заедница е во Зехаузен.

Административен објект во Зехаузен
Грб

Општинската заедница Зехаузен (Алтмарк) се состои од следниве општини:

  1. Аланд
  2. Алтмеркише Хее
  3. Алтмеркише Више
  4. Зехаузен
  5. Церентал

52°52′01″N 11°45′00″E / 52.867° СГШ; 11.750° ИГД / 52.867; 11.750