Андерсон Ернанес де Карваљо Виана Лима (роден на 29 мај 1985, во Ресифе) попознат само како Ернанесбразилски фудбалер, играч од средниот ред на Сао Пауло.

Ернанес
Hernanes (2010).JPG
Лични податоци
Полно име Андерсон Ернанес де
Карваљо Виана Лима[1]
Роден на 29 мај 1985 (1985-05-29) (37 г.)
Роден во Ресифе, Бразил[2]
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001800000001,80 м[3]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сао Пауло Сао Пауло
Број 15
Младинска кариера
Сао Пауло Сао Пауло
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2010 Сао Пауло Сао Пауло 115 (18)
2006Санто Андре Санто Андре 23 (6)
2010–2014 Лацио Лацио 118 (33)
2014–2015 Интер Интер 42 (7)
2015–2017 Јувентус Јувентус 24 (2)
2017–2018 Хебеј Чајна Форчун Хебеј 19 (4)
2017Сао Пауло Сао Пауло 19 (9)
2018– Сао Пауло Сао Пауло 41 (5)
Репрезентација
2008-2014 Бразил Бразил 28 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јануари 2012

Неговиот прекар е Il Profeta (Пророкот).

ТитулиУреди

КлупскиУреди

  Сао ПаолоУреди

  ЛациоУреди

  ЈувентусУреди

РепрезентативниУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“. FIFA. 11 June 2014. стр. 6. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-06-11. Посетено на 10 July 2014.
  2. „SUÍÇA x BRASIL - 14.08.13 - Basel-Suíça - CBF“ (PDF). Brazilian Football Confederation. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-28. Посетено на 5 February 2014.
  3. „Hernanes - Profile“. juventus.com.