ФК Хебеј Чајна Форчун

ФК Хебеј Чајна Форчун е професионален фудбалски клуб од Лангфанг, Кина кој моментално се натпреварува во Кинеската Супер лига.

Хебеј Чајна Форчун
Целосно имеФудбалски клуб Хебеј Чајна Форчун
Основан28 август 2010; пред 13 години (2010-08-28)
СтадионЛангфанг
Лангфанг, Кина
Капацитет30.000
СопственикChina Fortune Land Development
МенаџерКина Ксие Фенг
ЛигаКинеска Супер лига
2019Супер лига, 11. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Клубот е основан во мај 2010 година. Во првите години по основањето клубот го носел името ФК Хебеј Џонгџи, сè до 2015 година кога избориле промоција во Кинеската Супер лига и го промениле името во сегашното ФК Хебеј Чајна Форчун. По влегувањето во највисоката фудбалска лига во Кина, за клубот играле неколку познати играчи како Жервињо, Есекиел Лавеци, Ернанес и Хавиер Маскерано.

Својте домашни натпревари, Хебеј Чајна Форчун ги игра на стадионот Лангфанг, кој има капацитет од 30.000 места. Традиционалните бои на клубот се црвената и белата.

Сопствеништво и имиња низ историјата уреди

Година Сопственик Име на клубот
2011 Hebei Zhongji Group ФК Хебеј Џонгџи
2012–2014
2015 China Fortune Land Development
2016– ФК Хебеј Чајна Форчун[1]

Играчи уреди

Познати играчи уреди

Тренери уреди

Држава Тренер Период Причина за заминување
Почеток Крај
  Веи Јуанхао 28 мај 2010 13 октомври 2011 Спогодбено
  Џанг Јандонг 14 октомври 2011 15 август 2013
  Гуо Руилонг 16 август 2013 3 декември 2013
  Хуанг Јанг 4 декември 2013 25 декември 2013
  Нелсон Агреста 26 декември 2013 14 август 2014 Отпуштен
  Алехандро Лареа 14 август 2014 31 декември 2014 Спогодбено
  Радомир Антиќ 27 јануари 2015 18 август 2015
  Ли Тае 18 август 2015 27 август 2016 Отпуштен
  Мануел Пелегрини 27 август 2016 19 мај 2018 Спогодбено
  Крис Колман 10 јуни 2018 15 мај 2019 Отпуштен

Наводи уреди

  1. 足协发布公告:河北中基正式更名为河北华夏幸福 (кинески). sina.com. December 15, 2015. Архивирано од изворникот на August 8, 2016. Посетено на January 17, 2016.

Надворешни врски уреди