Европско првенство во фудбал 2012 - група B

Натпреварите во групата B на Европското првенство во фудбал 2012 се одржуваат од 9 јуни до 17 јуни. Учсници во оваа група се Холандија, Данска, Германија и Португалија.

Табела уреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Германија 3 3 0 0 5 2 +3 9
  Португалија 3 2 0 1 5 4 +1 6
  Данска 3 1 0 2 4 5 -1 3
  Холандија 3 0 0 3 2 5 -3 0Холандија - Данска уреди

9 јуни 2012
19:00
Холандија   0 - 1   Данска Стадион Металист, Харков
Гледачи: 35.923[1]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)[2]
Извештај Крон-Дели   24'

Германија - Португалија уреди

9 јуни 2012
21:45
Германија   1 - 0   Португалија Стадион Лавов, Лавов
Гледачи: 32.990[3]
Судија: Стефан Ланоа (Франција)[2]
Гомес   72' Извештај

Данска - Португалија уреди

13 јуни 2012
19:00
Данска   2 - 3   Португалија Стадион Лавов, Лавов
Гледачи: 31.84031,840[4]
Судија: Крег Томсон (Шкотска)
Бентнер   41'80' Извештај Пепе   24'
Постига   36'
Варела   87'

Холандија - Германија уреди

13 јуни 2012
21:45
Холандија   1 - 2   Германија Стадион Металист, Харков
Гледачи: 37.750[5]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
ван Перси   73' Извештај Гомес   24'38'

Португалија - Холандија уреди

17 јуни 2012
21:45
Португалија   2 - 1   Холандија Стадион Металист, Харков
Гледачи: 37.445[6]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Роналдо   28'74' Извештај ван дер Варт   11'

Данска - Германија уреди

17 јуни 2012
21:45
Данска   1 - 2   Германија Стадион Лавов, Лавов
Гледачи: 32.990[7]
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Крон-Дели   24' Извештај Подолски   19'
Бендер   80'

Наводи уреди

  1. „Full-time report Netherlands-Denmark“ (PDF). UEFA.com. 9 јуни 2012.
  2. 2,0 2,1 „Match officials appointed for first four UEFA EURO 2012 matches“. UEFA.com. 6 јуни 2012.
  3. „Full-time report Germany-Portugal“ (PDF). Union of European Football Associations. 9 June 2012. Посетено на 9 јуни 2012.
  4. „Full-time report Denmark-Portugal“ (PDF). Union of European Football Associations. 13 јуни 2012.
  5. „Full-time report Netherlands-Germany“ (PDF). Union of European Football Associations. 13 јуни 2012.
  6. „Full-time report Portugal-Netherlands“ (PDF). Union of European Football Associations. 17 јуни 2012.
  7. „Full-time report Denmark-Germany“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 јуни 2012.