Еврејски универзитет во Ерусалим

Како идеја за таков универзитет произлегува уште на Првиот сионски собир во Базел. Местото за изградба на зградата на универзитетот е осигурено од руските Евреи. Новата школа започнала да работи на 1 април 1925 г. Најпрвин биле воведени само три факултета: по микробиологија, хемија и еврејска наука.

Еврејски универзитет во Ерусалим
Видјавен универзитет
Основан1918
МестоИзраел Ерусалим, Израел
Официјално мрежно место
церемонијата на отворањето во Скопуска Гора - 1925

Во времето на Војната за независност на Израел универзитетот бил одделен од еврејскиот дел на Ерусалим, а по Шестдневната војна од 1967 година работата на универзитетеот се одвивала на друго место.

Во денешни времиња, на универзитетот има 7 факултети и околу 20 илјади студенти.

Галерија уреди


31°46′33″N 35°12′00″E / 31.77583° СГШ; 35.20000° ИГД / 31.77583; 35.20000

Надворешни врски уреди