Израелска национална библиотека

Координати: 31°46′33.01″N 35°11′48.58″E / 31.7758361° СГШ; 35.1968278° ИГД / 31.7758361; 35.1968278

Израелска национална библиотека (хебрејски: הספרייה הלאומית) — национална библиотека на Израел, сместена во населбата Гиват Рам, Ерусалим, недалеку од Еврејскиот универзитет. Националната библиотека располага со повеќе од 5 милиони книги, од најразлилни области.

Израелска национална библиотека
הספריה הלאומית של ישראל
Основана1892
МестоЕрусалим, Израел
Службена страницаhttp://web.nli.org.il
The National Library of Israel building - Amitay Katz.jpg

Основана е во 1892 година, како прва јавна библиотека во Палестина за еврејското население. Била преместена во 1960 година на Скопуската Гора, за да од 2007 година биде прогласена како национална библиотека на Израел.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди