Скопуска Гора

Координати: 31°47′33″N 35°14′39″E / 31.79250° СГШ; 35.24417° ИГД / 31.79250; 35.24417

Скопуската гора (хебрејски:הַר הַצּוֹפִים, Har HaTzofim; арапски:جبل المشارف, Ǧabal al-Mašārif) е планина која се наоѓа во Ерусалим, Израел.

250

Оваа брдо било многу значајно за време на битките кои биле водени за Ерусалим, односно опсадите од во време на Римското Царство, крстоносните војни, конфликтот од 1948 година. По шестдневната војна, скопуската гора влегла во составот на Израел.

На оваа брдо се наоѓа еврејскиот универзитет, Ал-Исавија, болницата Аугуста Викторија,

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди