Евгениј Примаков

Евгениј Максимович Примаков (Евгений Максимович Примаков) (29 октомври 192926 јуни 2015) бил руски економист и дипломат. Роден бил во Киев, СССР а израснал во Тбилиси Грузиска ССР. Бил премиер на Руската Федерација во периодот од 11 септември 1998 до 12 мај 1999.

Евгениј Примаков
E Primakov 03.jpg
Роден Евгениј Максимович Примаков
29 октомври 1929
Киев, СССР
Починал 26 јуни 2015
Москва, Русија

Во ноември 2004 бил сведок на одбраната на судењето на Слободан Милошевиќ.

Надворешни врскиУреди