Драгоево — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Драгоево
Драгоево is located in Македонија
Драгоево
Местоположба на Драгоево во Македонија
Координати 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333Координати: 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333
Општина Штип
Население 130 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 326 м
Драгоево на општинската карта
Драгоево во Општина Штип.svg

Атарот на Драгоево во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Драгоево живееле 425 жители, сите Турци.[1]

Според пописот од 2002 година, во Драгоево имало 130 жители, од кои 113 Македонци, 3 Турци и 14 Власи.[2]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 675
1953 235 478 75 2 ... 1 791
1961 501 4 14 ... ... 13 ... 142 674
1971 468 9 ... 10 ... 124 611
1981 331 3 40 12 ... 2 388
1991 200 2 26 6 4 238
1994 213 5 26 5 249
2002 113 3 14 130

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 2307 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на амбуланта. Во ова изборно место е опфатено и селото Пенуш.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 179 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. p. 231. ISBN 954430424X.
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  4. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  5. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди