Долни Грамаѓе (Дреновци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Долни Грамаѓеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Дреновци. Ноаѓалиштето поради неистраженоста највеворајтно претставува населба, чиј период не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека западно од селото, каде денес се наоѓаат ниви, селаните откопувале темели на објекти во големи количини, а биле пронаоѓани и монети и земјени ќупови.[1]

Долни Грамаѓе
археолошко наоѓалиште
Долни Грамаѓе is located in Македонија
Долни Грамаѓе
Местоположба на Долни Грамаѓе во Македонија
Местоположба 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° N; 21.54444° E / 41.46806; 21.54444Координати: 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° N; 21.54444° E / 41.46806; 21.54444
Основни податоци
Име Долни Грамаѓе
Место Дреновци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.