Горни Грамаѓе (Дреновци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Горни Грамаѓеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Дреновци. Ноаѓалиштето поради неистраженоста највеворајтно претставува населба, чиј период не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека западно од селото, каде денес се наоѓаат ниви, селаните откопувале темели на објекти во големи количини, а биле пронаоѓани и монети и земјени ќупови.[1]

Горни Грамаѓе
археолошко наоѓалиште
Горни Грамаѓе is located in Македонија
Горни Грамаѓе
Местоположба на Горни Грамаѓе во Македонија
Местоположба 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° N; 21.54444° E / 41.46806; 21.54444Координати: 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° N; 21.54444° E / 41.46806; 21.54444
Основни податоци
Место Дреновци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.