Днепропетровска Област

Днепропетровска Област[1]
Дніпропетровська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Днепропетровска област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Днипро
Официјални јазици:украински
Површина:31.914 km²
Население:3.308.969 (2022 [2])
Број на реони:22
Регистерска ознака:AE
Областен управител:Сергеј Лисак[3]

Днепропетровската Област (украински: Дніпропетровська область) — област во југоисточниот дел на Украина, најважен индустриски регион во државата. Административен центар на областа е градот Днипро.

Административната зграда во Днепропетровска Област

Во 2019 година, Уставниот суд на Украина ја одобрил промената на името на областа во „Сечеславска област“ (украински: Січеславська область)[4]. Промената сè уште не е имплементирана.


Географија уреди

Днепропетровската Област има вкупна површина од 31.914 км2 (5,3% од Украина). На запад се граничи со Николаевската и Киривоградската област, на север со Полтавската и Харковската област, на југ со Запорошката и Херсонската Област, на исток со Донечката област. Во областа има 1.484 села и 13 градови. Најголемата река е Днепар.

Демографија уреди

Неговото население во 2004 година било 3.493.062, што сочинувало 5,3% од целокупното украинско население.


Според пописот на населението во 2001 година, во Днепропетровската Област живеат најмногу Украинци (79,3%), а останатите се Руси, Белоруси, Евреи, Ерменци.

Наводи уреди

 1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). Scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06 – преку United Nations Statistics Division.
 2. „Чисельність населення на 1 липня 2012 року та середня за січень-червень 2012 року“ (украински). Архивирано од изворникот на 2012-12-22. Посетено на 6 февруари 2012.
 3. Zelenskyy appoints three chairmen of Oblast Military Administrations, Ukrainska Pravda (7 February 2023)
 4. „Legal news in Ukraine: Constitutional Court approved renaming of Dnipropetrovsk region, notaries require salary increase, a note of Ukraine to Russia, treaty on friendship with Russia has been expired“. Українське право - інформаційно-правовий портал. 8 April 2019. Архивирано од изворникот на 18 April 2019. Посетено на 10 August 2020.
 5. „Демоскоп Weekly - Приложение. Справочник статистических показателей“. www.demoscope.ru.
 6. „Демоскоп Weekly - Приложение. Справочник статистических показателей“. www.demoscope.ru. Архивирано од изворникот на 19 February 2014.
 7. „Демоскоп Weekly - Приложение. Справочник статистических показателей“. www.demoscope.ru. Архивирано од изворникот на 9 February 2011.
 8. „Демоскоп Weekly - Приложение. Справочник статистических показателей“. www.demoscope.ru.
 9. „Демоскоп Weekly - Приложение. Справочник статистических показателей“. www.demoscope.ru. Архивирано од изворникот на 22 February 2014.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 „Населення України“. database.ukrcensus.gov.ua. Архивирано од изворникот на 22 September 2013. Посетено на 15 November 2014.
 11. 11,00 11,01 11,02 11,03 11,04 11,05 11,06 11,07 11,08 11,09 11,10 11,11 11,12 11,13 11,14 11,15 11,16 11,17 11,18 „dneprstat.gov.ua“. www.dneprstat.gov.ua. Архивирано од изворникот на 14 July 2014.
 12. „dneprstat.gov.ua“. www.dneprstat.gov.ua. Архивирано од изворникот на 9 March 2014.

Надворешни врски уреди