Полтавска Област
Полтавська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Полтавска Област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Полтава
Официјални јазици:Украински
Површина:28 748 km²
Население:1 544 100 (2005)
Број на реони:
Регистерска ознака:
Областен управител:Роман Товстиj

Полтавската Област (украински: Полтавська область; исто така се нарекува Полтавшчина - украински: Полтавщина) е област (покраина) во централна Украина. Административен центар на областа е градот Полтава.

Географија Уреди

Полтавската Област е сместена во средишниот дел на Украина и зафаќа вкупна површина од околу 28.800 км2. Областа се граничи со Черниговската, Сумската, Харковската, Днепропетровската, Кировоградската, Черкаската и Киевската Област.

Надворешни врски Уреди