Донечка Област

област во Југоисточна Украина
(Пренасочено од Донечка област)
Донечка Област
Донецька область
Знаме

Местоположба
Донечката област е означена со бледо-црвена боја
Информации
Админ. центар:Донецк
Официјални јазици:украински
Површина:26 517 km²
Население:4 378 073 (01.12.2012)
Број на реони:18
Регистерска ознака:АН
Областен управител:Олександр Куц

Донечка Област (украински: Донецька область; исто така се нарекува и Донечшчина - украински: Донеччина) — област (покраина) во источниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Донецк.

Административната зграда во Донечката Област

Географија уреди

Област има вкупна површина од 26.517 км2. На запад се граничи со Запорошката и Днепропетровската Област, на север со Харковската Област, на југ со Азовско Море, а на исток со Луганската област и Русија. Во областа има 874 села и 52 градови. Најдолга река во областа е Сиверски Донец, а други значајни реки се и Миус и Лугањ.

Демографија уреди

Според пописот на населението во 2001 година, најголемиот дел од населението во Донечката Област го сочинуваат Украинците (56,87%), а остатокот го сочинуваат Руси (38,22%), Грци, Белоруси, Татари, Ерменци, Евреи и други.

Надворешни врски уреди