Донечка Област

област во Југоисточна Украина
(Пренасочено од Донечка област)
Донечка Област[1]
Донецька область
Знаме

Местоположба
Донечката област е означена со бледо-црвена боја
Информации
Админ. центар:Донецк
Официјални јазици:украински
Површина:26 517 km²
Население:4,059,372[2] (2022)
Број на реони:18
Регистерска ознака:АН
Областен управител:Игор Мороз (во функција)[3]

Донечка Област (украински: Донецька область; исто така се нарекува и Донечшчина - украински: Донеччина) — област (покраина) во источниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Донецк, иако поради војната во Украина, администрацијата била пренесена во Краматорск.[4]

Административната зграда во Донечката Област

Географија уреди

Област има вкупна површина од 26.517 км2. На запад се граничи со Запорошката и Днепропетровската Област, на север со Харковската Област, на југ со Азовско Море, а на исток со Луганската област и Русија. Во областа има 874 села и 52 градови. Најдолга река во областа е Сиверски Донец, а други значајни реки се и Миус и Лугањ.

Демографија уреди

Според пописот на населението во 2001 година, најголемиот дел од населението во Донечката Област го сочинуваат Украинците (56,87%), а остатокот го сочинуваат Руси (38,22%), Грци, Белоруси, Татари, Ерменци, Евреи и други.

Наводи уреди

  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
  2. Kalatur, Anastasia (April 22, 2022). „Donetsk Region: Almost three quarters of the population left – regional head“. Pravda. Ukrainia Pravda. Посетено на February 20, 2023. Almost three quarters of the population have left the Ukrainian-controlled territory of Donetsk Region – currently there are about 430 thousand people left. – Head of the Donetsk Regional State Administration, Pavlo Kyrylenko, during the joint 24/7 national news broadcast, quoted by Ukraine’s Centre for Strategic Communications and Information Security.
  3. „Zelenskyy dismisses head of Donetsk Oblast Military Administration“. Ukrainska Pravda (English). 5 September 2023. Посетено на 5 September 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. Kikhtenko to move Donetsk administration to Kramatorsk and to leave power structures in Mariupol Архивирано на 19 октомври 2017 г. Mirror Weekly, mw.ua

Надворешни врски уреди