Коприва

род растенија
Коприва
Urtica dioica (Blüten).jpg
Обична коприва (Urtica dioica)
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Rosales
Семејство: Urticaceae
Род: Urtica

Коприва (лат. urtica) е род на цветни растенија од семејството Urticaceae. Многу видови имаат бодливи влакна и може да се нарекуваат коприви или бодливи коприви, иако последното име се однесува особено на Urtica dioica.

Видовите Urtica се храна за гасеници на бројни пеперуги и молци.[1]

ОписУреди

Овие видови растат како едногодишни или повеќегодишни тревни растенија, ретко како грмушки. Тие можат да достигнат, во зависност од видот, локацијата и состојбата на хранливата почва, висина од 10 - 300 сантиметри. Повеќегодишните видови имаат подземни ризоми. Зелените делови се влакнести. Нивните стебла се често четириаголни.

Во 1874 година, за време на престојот во јужна Франција, францускиот ботаничар Чарлс Наудин открил дека силните ветрови во текот на 24 часа ги правеле боцкавите влакна на копривата безопасни за цела една недела.[2]

ВидовиУреди

 
Детал од машки цвет
 
Детал од женски цвет

Голем број на видови вклучени во родот во постарата литература сега се препознаваат како синоними на Urtica dioica. Некои од овие таксони сè уште се признати како подвидови.[3]

[ потребно е цитат ]

ЕкологијаУреди

Поради боцкавите влакна, видовите Уртика ретко ги јадат тревопасните животни, туку повеќе служат како засолниште за инсекти, како што селисна вошка, ларви од пеперуги и молци.[4]

УпотребаУреди

Ткаенина направена од коприва била пронајдена на местата за погребување кои датираат од бронзеното време. Се користела за облека, мрежи за риболов и хартија од неразвиените заедници.[5] Во Нов Зеланд, U. ferox е класифициран меѓу отровните растенија, најчесто при контакт со кожа.[6]

Копривата традиционално се користи како состојка во супи, омлети, баница, пире и други јадења. Во Мазендаран, северен Иран, се прави супа (аш) со употреба на ова растение.[7] Копривата се користи и за чај, сок и вид на пиво (ел), како и да се зачува сирењето.[5]

Копривата како тема во уметностаУреди

НаводиУреди

  1. Acorn, John (2001). Bugs of Washington and Oregon. Auburn, WA: Lone Pine. стр. 39. ISBN 978-1-55105-233-5.
  2. Fabricio Cardenas, Vieux papiers des Pyrénées-Orientales, Orties inoffensives à Collioure en 1874, 7 May 2015.
  3. „The Plant List: Urtica. Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanic Garden. Посетено на 6 September 2016.
  4. Chris Baines. „Nettles and Wildlife“. Архивирано од изворникот на 2019-04-30. Посетено на 2019-08-30.
  5. 5,0 5,1 Randall, Colin (2004). Kavalali, Gulsel M (уред.). Historical and modern uses of Urtica (pages 12-14). In: Urtica: The genus Urtica. CRC Press, Inc. стр. 12–14. ISBN 0203017927.
  6. Slaughter, R. J; Beasley, DM; Lambie, BS; Wilkins, GT; Schep, LJ (2012). „Poisonous plants in New Zealand: A review of those that are most commonly enquired about to the National Poisons Centre“. New Zealand Medical Journal. 125 (1367): 87–118. PMID 23321887. Архивирано од изворникот на 2019-08-30. Посетено на 2019-08-30.
  7. Shafia, Louisa (2013-04-16). The New Persian Kitchen (англиски). Ten Speed Press. ISBN 9781607743576.
  8. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 233-234.