Денот на добри дела е меѓународен ден на волонтирање. Почнувајќи од 2007 година, нејзината мисија е да ги обедини луѓето од целиот свет во правење добри дела за другите и за планетата.

Логото на Денот на добри дела

Позадина

уреди

Овој ден на општокорисна работа бил лансиран во 2007 година во Израел од деловната жена и филантроп, Шари Арисон, преку Руач Това, непрофитна организација што поврзува луѓе кои сакаат да волонтираат и организации на кои им е потребна помош.

Говорејќи за денот, иницијаторот Шари Арисон рекол:

„Верувам дека ако луѓето мислат добро, зборуваат добро и прават добро, круговите на добрината ќе растат во светот. Денот на добри дела стана водечки ден за давање и оваа година поединци, училишни деца, студенти, војници и вработени од многу бизниси се приклучуваат на годишниот Ден на добри дела со цел да направат добро дело за другите.“

Историја

уреди

Приближно 7.000 луѓе учествувале во Израел во 2007 година. Денот станал глобален во 2011 година, со учесници од целиот свет, вклучувајќи и од САД, Украина и Полска . Во 2012 година, организаторите на проектот се здружиле со MTV Global за шестнеделна кампања на нејзините онлајн и ТВ платформи, изложувајќи ја пораката на 24 милиони гледачи ширум светот. Во 2014 година, НАСДАК ја поканиле Шари Арисон да го започне Денот на добри дела на затворачката церемонија со ѕвоно на трговскиот ден. 2017 година била четврта година по ред од соработката на НАСДАК и Денот на добри дела.

Ден на добри дела 2018 ќе биде во недела, 15 април 2018 година.

Во 2017 година, 11-ти годишен Ден на добри дела, приближно 2.500.000 учесници од 93 земји волонтирале, што го одбележа најголемиот и најглобалниот ден досега. За да го прослават, организаторите на проектот одржале мега настани во Кенија, Португалија, Италија, Полска и многу повеќе.

Денот на добри дела и Руач Това се дел од семејната фондација Тед Арисон, филантропската група на групата Арисон.

Околу светот

уреди

Во 2011 година, меѓународните компании Shikun & Binui и Банката Хапоалим биле меѓу првите меѓународни учесници на Денот на добри дела надвор од Израел. Од 2016 година, Денот на добри дела се слави во 75 земји во светот, и соработувале со поголемите градови како Рим, Саун Пауло, Каосиунг и Њујоркза да создаде специјални настани. На настанот за Денот на добри дела на Хералд Сквер, градот Њујорк, глумецот и активист Адријан Грениер го поддржал денот зборувајќи на настанот.

Папата Франциск го вметнал денот во својата неделна беседа пред Денот на добри дела 2015 во Рим.

Во 2016 година, Денот на добри дела соработувале со волонтерскиот центар со седиште во Бразил, Атадос, на национално активирање. Заедно, тие достигнаа 10.000 доброволци низ целата земја и 40 градови низ Бразил, вклучувајќи ги и големите градови како Рио де Женеро, Бразилија и Саун Пауло.

Во Латинска Америка, големи настани на Денот на добри дела се одржале во Панама, Костарика, Бразил, Перу и 16 други земји во регионот.

Во Тајван, Денот на добри дела соработувале со ТАВЕ (Здружение на доброволци на Тајван) за да создаде големи активности низ градот во Каосиунг, Тајван во 2016 година. Потпретседателот на Тајван, Чен Чиен-јен и градоначалникот на Каосиунг, Чен Чу, беа меѓу владините службеници кои го чествувале денот во 2016 година.[1] Таојуан Сити исто така одржувала активности низ целиот град, организирани од Здружението за доброволци на Таојуан и други партнерски организации.[2]

Една од најголемите соработки во Европа вклучува SPES (Associazione Promozione e Solidarietà) во Италија, кој организирал голем настан за Денот на добри дела во Рим во 2016 година. Денот на добри дела ги поканиле тркачите на маратонот во Рим да се приклучат на „Ромскиот забавен трк“ и да го посетат саемот за непрофитни активности на Денот на добри дела на целта.[3]

Во Израел

уреди

Денот на добри дела (хебрејски: יום המעשים הטובים) првпат започнал во Израел во 2007 година со 7.000 учесници и пораснал на 1.500.000 во 2016 година. Локалните општини, компании и непрофитни организации низ целата земја учествуваат со организирање на специјални активности во нивните заедници, реновирање или сликање згради, градење градини во заедницата и волонтирање на многу други начини за население кое има потреба. Градовите како што се Тел Авив и Ерусалим, исто така, организирале специјални настани за Денот на добри дела што се отворени за јавноста, како што е „Булеварот на советникот“ во 2016 година, што се одржа на булеварот Ротшилд, Тел Авив. Професионалци им дале бесплатни советувања на минувачите. Другите јавни настани вклучуваат непрофитна саемска манифестација „Ден на добри дела“ во 2015 година на плоштадот Рабин, Тел Авив и Ашкелон, кој вклучуваше штандови за донации за коса, област за посвојување кучиња и пазар за давање и земање.

Датуми

уреди
Година Израелски датум Меѓународен датум
2007 8 мај неодржан
2008 24 март неодржан
2009 25 март неодржан
2010 16 март неодржан
2011 5 април 5 април
2012 20 март 25 март
2013 3 март 10 март
2014 11 март 9 март
2015 24 март 15 март
2016 15 март 10 април
2017 28 март 2 април
2018 13 март 15 април
2019 2 април 7 април
2020 24 март 29 март
2021 16 март 11 април
2022 29 март 3 април
2023 21 март 16 април
2024 9 април 14 април
2025 1 април 6 април

* Денот на добри дела станал меѓународен во 2011 година.

Награди

уреди

Денот на добри дела ја добило Наградата за извонредност на здружениот партнер Џорџ В. Ромни во 2016 година.[4]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. (TaiwanHot, in Chinese)
  2. „(Now News, in Chinese)“. Архивирано од изворникот на 2017-07-03. Посетено на 2020-10-02.
  3. „(Insieme per il bene comune, in Italian)“. Архивирано од изворникот на 2019-12-01. Посетено на 2020-10-02.
  4. Good Deeds Day won the 2016 George W. Romney Affiliate Excellence Award (PR Newswire)

Надворешни врски

уреди