Графхорст (германски: Grafhorst) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Графхорст
Лутеранската црква во Графхорст
Лутеранската црква во Графхорст
Лутеранската црква во Графхорст
Грб на Графхорст
Графхорст во рамките на Германија
Графхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Фелпке
Градоначалник Клаус Венцел (СДП)
Основни податоци
Површина 9,65 км2
Надм. височина 58 м
Население 1.134 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38462
Повик. бр. 05364
Портал www.grafhorst.de
Местоположба на Графхорст во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°27′0″N 10°57′0″E / 52.45000° СГШ; 10.95000° ИГД / 52.45000; 10.95000

Географија

уреди

Графхорст се наоѓа помеѓу природните паркови Елм-Лапвалд и Дремлинг на реката Алер.

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди