Кале (француски: Calais) — град во северна Франција. Се наоѓа во департманот Па де Кале. Според пописот од 1999 година во градот живееле 77.333 жители, и со тоа е 53-ти град во Франција по број на население. Кале се наоѓа на каналот Ла Манш и е најблиску до англиското пристаниште Довер. Градот се состои од два дела и тоа: стар дел (Calais-Nord), кој е опкружен со канали и пристаниште и нов дел на градот (St-Pierre),кој се наоѓа јужно и југоисточно.

Кале
Светилникот на пристаништето во Кале
ЗемјаФранција
ОкругКале
Општ. заедницаОпштина Кале elevation_m=
Управа
 • ГрадоначалникНаташа Бушар (УПД term=2008-2014)
Население 177,333
 • Ранг53-ти град во Франција по број на население
INSEE/Пошт. бр.62193
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Поврзано

уреди