Горна Џумаја (општина)

општина во Пиринска Македонија

Општина Горна Џумаја (офиц. Општина Благоевград, бугарски: Община Благоевград) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Горна Џумаја (Благоевград). Општината има 26 населени места со вкупно население од 81.531 жител (2015).

Општина Горна Џумаја
Община Благоевград
Грб на Општина Горна Џумаја
Административна карта на општина Горна Џумаја
Административна карта на општина Горна Џумаја
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеГорна Џумаја
Управа
 • ГрадоначалникАтанас Камбитов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна620,12 км2 (23,943 ми2)
Надм. вис.&10000000000000560000000560 м
Население (2015)
 • Вкупно81.531
 • Густина124,88/км2 (32,340/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоblgmun.com

Географија уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Населени места уреди

 
Карта на Општина Горна Џумаја со населените места

Општината има 26 населени места, од кои 1 град и 25 села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди