Марулево (Горноџумајско)

село во Горноџумајско, Пиринска Макдонија (денес во Општина Горна Џумаја / Блаоевград, Благоевградска област, Бугарија)

Марулево или Марлево — село во Горноџумајско, Пиринска Македонија, денес во Општина Горна Џумаја на Благоевградската област, Бугарија.

Марулево
Марулево
село
Марулево is located in Бугарија
Марулево
Марулево
Координати: 41°59′N 23°9′E / 41.983° СГШ; 23.150° ИГД / 41.983; 23.150Координати: 41°59′N 23°9′E / 41.983° СГШ; 23.150° ИГД / 41.983; 23.150
Земја Бугарија
ОбластБлагоевградска
ОпштинаГорна Џумаја
Површина
 • Вкупна25,96 км2 (1,002 ми2)
Надм. вис.&10000000000000750000000750 м
Население (15 декември 2010)
 • Вкупно53
 [1]
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2725
Повик. бр.073

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди