Крџево (од 1934 г.: Б’лгарчево, бугарски: Българчево) е село во Општина Горна Џумаја, Пиринска Македонија, денес во Бугарија.

Крџево
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

Првпат се спомнува во османски дефтери од 1576 со името „Курди јавузча“. До 1934 година се викало Крџево, кога му е променето името.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди