Отвори го главното мени


Крџево
Карта
Општина: Горна Џумаја
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Крџево (од 1934 г.: Б’лгарчево, бугарски: Българчево) е село во Општина Горна Џумаја, Пиринска Македонија, денес во Бугарија.

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Прв пат се спомнува во османски дефтери од 1576 со името „Курди јавузча“. До 1934 година се викало Крџево, кога му е променето името.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди