Дреново (Горноџумајско)

село во Горноџумајско, Пиринска Македонија

Дреново (од 1960 г. офиц. Дренково) — село во Горноџумајско, Пиринска Македонија, денес во Општина Горна Џумаја на Благоевградската област, Бугарија.

Дреново
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди