Георги Бисерков (4 февруари 1941 во Велес5 мај 2017 во Велес) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Георги Бисерков
Роден 4 февруари 1941
Велес
Починал 5 мај 2017(2017-05-05) (возр. 76)
Велес
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Викенд на мртовци
Заборавени
Пресуда
Големата вода
Занимање глумец

Филмографија уреди

Бисерков има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1977 Пресуда ТВ-филм
1985 Јазол ТВ-филм
1986 Состојба пред инфаркт ТВ-филм
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм
1987 Хај-фај ТВ-филм Полицискиот инспектор
1988 Викенд на мртовци ТВ-филм Агент 2
1989 Кога меракот пее ТВ-серија
1991 Тетовирање ТВ-филм
1993 Македонска сага ТВ-филм
1995 Заборавени ТВ-филм Деканот
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2001 Одмазда ТВ-филм Фарук
2001 Судбина како плух ТВ-филм
2004 Големата вода ТВ-филм Офицер
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Коста
2006 Мост ТВ-филм Ѕидар
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Чувар
2008 Убави ТВ-филм
2011 Македонски народни приказни ТВ-серија

Наводи уреди

  1. „Georgi Dampe Biserkov“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.