Гебезе

град во Германија

Гебезе (германски: Gebesee) — мал град во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на вливот на реките Гера и Унштрут, 18 километри северозападно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Гебезе

Gebesee

Замок Гебезе
Замок Гебезе
Замок Гебезе
Грб на Гебезе
Гебезе во рамките на Германија
Гебезе
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Гера-Ауе
Градоначалник Роланд Кох (независен)
Основни податоци
Површина 24,08 км2
Надм. височина 153 м
Население 2.118 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Портал www.gebesee.de
Местоположба на градот Гебезе во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°6′50″N 10°56′5″E / 51.11389° СГШ; 10.93472° ИГД / 51.11389; 10.93472

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Гера-Ауе.

Географија

уреди

Северно од Гебезе се влива реката Гера, која тече на источниот раб од градот, во реката Унштрут. Гебезе се наоѓа на автопатот Б4, а близу Гебезе поминува железничката линија Ерфурт-Нордхаузен.

Политика

уреди

Градски совет

уреди

Општинските избори од 1994 година ги имале следниве резултати:

Партии и листи %
2014[2]
Места
2014[2]
%
2009[3]
Места
2009[3]
%
2004[4]
Места
2004[4]
%
1999[5]
Места
1999[5]
%
1994[6]
Места
1994[6]
FDP
(до 1999: F.D.P.)
Слободна демократска партија 49,1 7 63,5 9 58,6 8 50,5 8 49,1 6
DIE LINKE
(до 2004: PDS)
Левица
(до 2004: Партија на демократскиот социјализам)
27,3 4 19,4 3 20,6 3 3,5 1
CDU Демохристијански сојуз на Германија
0
23,6 3 17,1 2 20,7 3 35,9 5 50,9 8
Вкупно 100 14 100 14 100 14 100 14 100 14
Излезност 47,7 % 51,6 % 54,2 % 55,2 % 69,3 %

Збратимени градови

уреди

Гебезе е збратимен со следниве градови:

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. 2,0 2,1 Gemeinderatswahl 2014 in Thüringen – Gebesee, Stadt
  3. 3,0 3,1 [1].
  4. 4,0 4,1 http://www.wahlen.thueringen.de/datenbank/wahl1/wahl.asp?wahlart=GW&wJahr=2004&zeigeErg=GEM&wknr=068&gemnr=68014
  5. 5,0 5,1 http://www.wahlen.thueringen.de/datenbank/wahl1/wahl.asp?wahlart=GW&wJahr=1999&zeigeErg=GEM&wknr=068&gemnr=68014
  6. 6,0 6,1 http://www.wahlen.thueringen.de/datenbank/wahl1/wahl.asp?wahlart=GW&wJahr=1994&zeigeErg=GEM&wknr=068&gemnr=68014

Надворешни врски

уреди