Гера-Ауе

општина во Германија

Гера-Ауе (германски: Gera-Aue) — општинска заедница во округот Земерда, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница се наоѓа во Гебезе.

Општинската заедница Гера-Ауе се состои од следниве општини:

  1. Андислебен
  2. Гебезе
  3. Ринглебен
  4. Валшлебен

Координати: 51°07′01″ N; 10°55′05″ E / 51.117° N; 10.918° E / 51.117; 10.918