Гарц (германски: Gartz) — град во округот Укермарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на западниот брег на реката Одра, околу 20 километри јужно од Шчеќин (Штетин).

Гарц
Административна зграда во Гарц
Административна зграда во Гарц
Грб на Гарц
Гарц is located in Германија
Гарц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Гарц
Градоначалник Буркхард Флајшман (СДП)
Основни податоци
Површина 61,69 км2
Надм. височина 6 м
Население 2.524 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16307
Повик. бр. 03332
Портал www.gartz.de
Местоположба на градот Гарц во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°12′0″N 14°23′0″E / 53.20000° СГШ; 14.38333° ИГД / 53.20000; 14.38333Координати: 53°12′0″N 14°23′0″E / 53.20000° СГШ; 14.38333° ИГД / 53.20000; 14.38333

ПрегледУреди

Постоењето на градот било првпат документирано во 1124. Во 1249, Гарц добил градски права од војводата Барним Први од Померанија. Поради неговата стратешка местоположба на реката, градот бил честопати подложен на уништувања во текот на борбите.

Откако линијата Одра-Ниса станала германско-полска граница во 1945, Гарц станал пограничен град.

Преку реката се наоѓа индустриската област на полскиот град Грифино (Грајфенхаген). Гарц се наоѓа на територијата на националниот парк Долна долина на Одра.

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди