Гагел (германски: Gagel) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Алтмеркише Хее.

Гагел
Место во Алтмеркише Хее
Гагел
Гагел
Гагел
Гагел во рамките на Германија
Гагел
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Алтмеркише Хее
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 34 м
Население 125  (31 декември 2006)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39606
Повик. бр. 039391
Портал www.vgem-seehausen.de
Координати 52°51′N 11°34′E / 52.850° СГШ; 11.567° ИГД / 52.850; 11.567