Времен (германски: Wremen) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Времен
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Времен
Времен is located in Германија
Времен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Место единици 5
Основни податоци
Површина 25,16 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.944  (31 декември 2017)
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04705
Портал http://www.wremen.eu/
Координати 53°38′57″N 8°30′30″E / 53.64917° СГШ; 8.50833° ИГД / 53.64917; 8.50833Координати: 53°38′57″N 8°30′30″E / 53.64917° СГШ; 8.50833° ИГД / 53.64917; 8.50833

ГеографијаУреди

Месни единициУреди

Поранешната општина Времен се состоела од следниве единици:

  • Хофе
  • Хилзинг
  • Ринцелн
  • Шотварден
  • Времен (гл. место)

Надворешни врскиУреди