Врештет (германски: Wrestedt) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 7 километри јужно од окружниот град Илцен.

Врештет
Куќа во фахверк во Врештет
Куќа во фахверк во Врештет
Грб на Врештет
Врештет is located in Германија
Врештет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Ауе
Месни единици 6
Градоначалник Петер Раминке (СДП)
Основни податоци
Површина 140,8 км2
Надм. височина 51 м
Население 6.366 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29559
Повик. бр. 05802
Портал www.wrestedt.de
Местоположба на Врештет во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°54′0″N 10°35′0″E / 52.90000° N; 10.58333° E / 52.90000; 10.58333Координати: 52°54′0″N 10°35′0″E / 52.90000° N; 10.58333° E / 52.90000; 10.58333

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Ауе.

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Кон општината Врештет припаѓаат следниве места:[2]

 • Болензен
 • Брајтенхес
 • Дрое
 • Емерн
 • Естерхолц
 • Гафендорф
 • Грос Прецир
 • Хамборг
 • Каленброк
 • Калшторф
 • Клајн Болензен
 • Клајн Лондон
 • Клајн Прецир
 • Кенау
 • Креце
 • Крецмиле
 • Лемке
 • Нетелкамп
 • Ниндорф II
 • Нинволде
 • Оштет
 • Штадензен со Штројберг
 • Штедердорф
 • Вирен
 • Врештет

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
 2. Matthias Blazek: Von der Landdrostey zur Bezirksregierung. Die Geschichte der Bezirksregierung Hannover im Spiegel der Verwaltungsreformen. ibidem-Verlag, Stuttgart 2004, ISBN 3-89821-357-9.

Надворешни врскиУреди