Мики Маус (англиски: Mickey Mouse; „Мики Глушецот“) е лик од цртаните и анимираните филмови на компанијата Волт Дизни. Мики Маус воедно е и маскота на компанијата. Ликот бил создаден од Волт Дизни и Уб Иверкс во студијата на Волд Дизни во 1928 година. Ликот е глушец со човекови особини, кој најчесто е претставен во црвени кратки шорцеви, големи жолти чевли и бели нараквици. Мики е еден од најпрепознатливите измилени анимирани ликови.

Мики Маус
Прво појавувањеПараброт Вили[1]
18 ноември 1928
СоздавачВолт Дизни
Уб Иверкс
ГласВолт Дизни (1928–1947; 1955–1962)
Карл В. Сталинг (1929)
Клеренс Неш (1934)
Џими Мекдоланд (1948–1976)
Вејн Алвајн (1977–2009)[2]
Les Perkins (1986–1987)
Bret Iwan (2009–present)
Chris Diamantopoulos (2013–present)
Развиен одФлојд Готфредсон
Лес Кларк
Фред Мур
Информации
Алијас
Видглушец
Полмашко
Занимањедетектив
Домашно миленичеПлуто

Мики Маус како мотив во популарната култура уреди

  • „Мики Маус е мртов“ (англиски: Mickey Mouse Is Dead) — песна на британската панк-рок Сабхјуманс (Subhumans) од 1983 година.[3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Walt Disney Archives - D23“.
  2. „Voice of Mickey Mouse dies - ABC News (Australian Broadcasting Corporation)“. Abc.net.au. Посетено на April 8, 2012.
  3. Subhumans (пристапено на 2.1.2024)

Надворешни врски уреди