Витачево

висорамнина во Македонија

Витачевовисорамнина во Тиквешијата, во јужниот дел на Македонија. Се протега во правец југозапад-североисток, во должина од 15 км, меѓу реките Бошава на југ и исток, Тиквешкото Езеро на р. Црна на запад и Тиквешката Котлина на север. Зафаќа површина од 122 км2, со средна надморска височина од 800-1.000 м, издигајќи се 500-600 м над околните предели.[1]

Поглед на високиот дел на Витачево
Витачево is located in Македонија
Витачево
Местоположба на Витачево во Македонија

Висорамнината настанала со напластување на вулкански материјал (обично туфови) од избувите на вулканизмот на Кожуф.

Жариштето на поранешниот вулканизам се наоѓало од западната страна на Кожуф, долж денешната граница со Грција, кајшто се зачувани повеќе вулкански купи. Подрачјето се одликувало со кисел и избувен вулканизам со поголем обем на исфрлени андезитско-дацитски лави и пирокластичен материјал. Значителен дел од наталожениот материјал е однесен во поново време, а површината на некогаш многу попространата висорамнина е значително намалена. Поради неотпорноста на туфовите и оголеноста, Витачево е под многу силна ерозија, со бројни долчиња, долови, свлечишта (на пр. Градот) и други.[1]

Тврдини и археолошки наоѓалиштаУреди

На подрачјето на Витачево се среќаваат повеќе остатоци од доцноантички тврдини и други наоѓалишта:[2]

Наречено по висорамнинатаУреди

 
Вештачкото езеро Витачево.

ЦрквиУреди

На самата висорамнини се сместени неколку параклиси, цркви во изградба и изградени цркви.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Група автори (2016). „Висорамнини: Витачево“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 133–134. ISBN 978-9989-110-90-0.
  2. Лилчиќ, Виктор (1988–89). „Доцнежноантичките тврдини во Тиквеш и Витачево“. Годишен зборник. Скопје: Филозофски факултет на универзитетот - Скопје. 15-16 (41-42): 115–129. ISSN 0350-1892.CS1-одржување: датумски формат (link)
  3. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Аеродроми во Република Македонија“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 23. Text "series " ignored (help)
  4. „Аероклуб Кавадарци“. Македонска авијација. Посетено на 15 November 2017.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°20′48″N 22°4′46″E / 41.34667° СГШ; 22.07944° ИГД / 41.34667; 22.07944