Вилхелм I (Германија)

Вилхелм I (германски: Wilhelm I; 22 март 17979 март 1888) — цар на Германија и крал на Прусија. Владеел со Прусија од 1861 до 1888 година.

Вилхелм I
Крал на Прусија
На престол2 јануари 1861 – 9 март 1888
Крунисување18 октомври 1861
ПретходникФридрих Вилхелм IV
Наследникфридрих III Германски
Германски цар
На престол18 јануари 1871 – 9 март 1888
ПретходникТитулата е воведена
Наследникфридрих III Германски
Претседател на Западногерманската Конфедерација
Рок1 јули 1867 – 18 January 1871
ПретходникКанцеларијата е основана
НаследникКанцеларијата е укината
Роден(а)22 март 1797
Берлин, Прусија
Починал(а)9 март 1888(1888-03-09) (возр. 90)
Берлин
Почивалиште
СопружникАвгуста
Децафридрих III Германски
Луиза
ДинастијаХоенцолерн
ТаткоФридрих Вилхелм III
МајкаЛуиза од Мекленбург-Штрелиц
Вероисповедпротестант
ПотписВилхелм I's signature

Потекло

уреди

Вилхелм се родил како втор син на прускиот крал Фридрих Вилхелм III и неговата жена Луиза од Мекленбург-Штрелиц. Како втор син во семејството на него се сметало дека треба да го наследи престолот иако имал помало образование од неговиот постар брат.

Од 1814 година служел во пруската армија каде што се покажал како доста добар војник. Под водство на маршалот Гебхарт Леберехт фон Блихер војувал во битките кај Лињ и Ватерло против Наполеон Бонапарт. По службата работел како дипломат во преговорите во 1815 година.

Во 1840 година кога починал неговиот татко, крал станал неговиот постар брат Вилхелм IV а Вилхелм се здобил со титулата крунски принц поради тоа што Вилхелм Фридрих IV немал потомци. За време на револуцијата во 1848 година Вилхелм успешно го задушил востанието кое било против владеењето на неговиот брат. Поради тоа тој бил често нарекуван „Картетшенпринц“, што во превод значи „принц-четка“.

Титули

уреди

Вилхелм I ги имал титулите:

Извори

уреди
  1. Енциклопедија Британика/Вилхелм I
  2. https://web.archive.org/web/20071222124050/http://regiments.org/biography/royals/1859wilG.htm