Википедија:Уредувачки маратони - Светски ден на англискиот и шпанскиот јазик

ВикиПроект
„Уредувачки маратон“
Glam Macedonia.svg
Wikipedia-logo-v2.svg

На 23 април 2021 година се одржува уредувачки маратон на тема Светски ден на англискиот и шпанскиот јазик. Активноста е дел од глобалниот симболичен „Светски ден на шпанскиот јазик“ и англискиот јазик којшто се одвива во текот на месец април. Сите уредници на Википедија на македонски јазик се добредојдени да дадат свој придонес.

Можете да придонесете со статии поврзани со шпанската и англиската лингвистика, книжевност, писатели, дела и личности и институции поврзани со промовирање на јазиците.

РезултатиУреди

Список на учесници
Корисничко име Статии
MB
 1. Алфред Остин
 2. Валтер Безант
 3. Емили Мерион Херис
 4. Сара Гранд
 5. Емили Понсобај
Intraterestrian
 1. Едуардо Галеано
Lili Arsova
 1. Хуан Рулфо
 2. Емилија Пардо Басан
Виолетова
 1. Пепе Онето
 2. Страдањата и подвизите на Персил и Сигисмунда
NatasaNedanoska
 1. Едуардо Лаго
NPetar14
 1. Мануел де Лопе
Dejanskopje
 1. Тим Паркс
Gjorgjieva10
 1. Пио Бароха
Petar Barsa
 1. Руперт Томсон
 2. Антонио Саура
Drume.B
 1. Вилијам Бедвел
Kostovska
 1. Рамон Менендез Пидал
 2. Тереза Авилска
SirGoldenBlade
 1. Дин Ата
Ina pet
 1. Матео Алеман
Doni12345
 1. Хуан де ла Куева
Baek147
 1. Хавијер Серкас
Banja147
 1. Алонсо Лопез Пинсијано
Stojnaa
 1. Маријано Хосе де Лара
gordi
 1. Родриго Муњос Авија
Krstevska123
 1. Бернардино де Саагун
Gorandonevski
 1. Џон ле Каре
• [[Корисник:]]
 1. [[]]