Хесус Мануел де Лопе Реболљо (8 јануари 1949, Бургос, Шпанија) — шпански романописец. Живее и работи во Мадрид .

Мануел де Лопе
Manuel de Lope
Роден/аJesús Manuel de Lope Rebollo
8 јануари 1949(1949-01-08)(75 г.)
Бургос (Кастиља), Шпанија
Занимањеписател
Јазикшпански
Националностшпанска
Жанрроман
Значајни делаПогрешна крв

Дела

уреди
 • Албертина во земјата на гарамантес (1978)
 • Падот на векот (1981)
 • Шекспир на ноќта (1992)
 • Октомври на менито (1992)
 • Градини на Африка (1992)
 • Убавина во мракот (1997)
 • Книга од ајкула (1997)
 • Мадридски континентал (1998)
 • Бисери за аџилак (1998)
 • Музика за тигри (1999)
 • Ла сангре ајена (2000), преведен на англиски јазик од Џон Кулен како Погрешна крв( Друг печат, 2010)
 • Иберија. Осветлената врата (2004)
 • Иберија. Повеќекратната слика(2005)
 • Други острови (2009)
 • Сино на сино (2011)

Надворешни врски

уреди