Вестманланд

Вестманланд (швед. За снимкава Västmanland ) е историска покраина (landskap) во средна Шведска. Се граничи со покраините Седерманланд, Нерке, Вермланд, Даларна и Упланд.

Вестманланд
Västmanland
Знаме на Вестманланд Västmanland
Sverigekarta-Landskap Västmanland.svg
ЗемјаШведска
КрајСвеаланд
ОкрузиВестманланд
Еребру
Даларна
Површина
 • Вкупна8,363 км2 (3,229 ми2)
Население (2009)[1]
 • Вкупно289,206
 • Густина35/км2 (90/ми2)
Народ
 • Наречјесвеаландско
„цимолско“
Култура
 • Цветимела
 • Животносрна
 • Birdцуцулеста сипка
 • Рибакостреш
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Името е изведено од поимот „западни луѓе“, што се однесува на населението западно од Упланд, средишна покраина на дамнешна Шведска.

УправаУреди

Традиционалните покраини во Шведска немаат административна улога, туку постојат само како културно-историски целини. Во случајот на Вестманланд, административниот округ Вестманланд го зафаќа само источниот дел на покраината. Западниот дел му припаѓа на округот Еребру.

ГеографијаУреди

Теренот на север и северозапад е карпест. Тука се сместени највисоките планини: Елвхејден (422 м) и Килершклак (408 м).

Останатите делови на покраината се главно рамничарски.

Најголемо езеро е Меларен, кое лежи на јужната граница на покраината. Ова е трето езеро по големина во земјата.

Западен Вестманланд во минатото припаѓал на рударското подрачје Бергслаген.

ИсторијаУреди

Најстар град во Вестманланд е Вестерос, основан околу 990. Најпрвин бил покраински центар, а од 1120 и седиште на Вестероската епархија. Вестерос и денес е најголем град во покраината. Градот и неговата општина бројат 130 000 жители.

Во минатото, статус на град имале Арбуга, (од XII век), Шепинг (од 1474), Сала (од 1624), Линдесберг и Нура (обата од 1643), и Фагерста (1944). Во 1971 е градот е укинат како управна единица (за сметка на општината), па затоа овој статус денес е чисто историски .

Рудниците Нурберг и Хинскатеберг датираат од XIV век. Рудникот Линдесберг е отворен во XVI век.

ЗнаменитостиУреди

Старата Енгелсбершка железарница е прогласена за светско наследство на УНЕСКО.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 59°45′N 16°20′E / 59.750° СГШ; 16.333° ИГД / 59.750; 16.333